HİP- HOP

Hip-Hop NEDİR ?

Hip-Hop, 70’li yıllarda ABD- New York’un Bronx ve Brooklyne semtlerinde doğmuş, Amerikalı gençler için yaşam biçimi haline gelmiş alt kültür ve popüler kültürdür. Gelir, eğitim ve kültür seviyelerinin oldukça düşük olan semtlerden doğan Hip-Hop kültürü sisteme karşı verilmiş bir tepki olarak da görülmektedir.

HİP-HOP TARİHİ

West CoastHip Hop: Amerika Birleşik Devletleri’nin batı bölgesinde doğmuş, hip hop müziğin bir alt türüdür. 1980’li yılların başlarında Kaliforniya’da temelleri atılmıştır. Gangsta rap ve G-funk ağırlıklıdır. Hayat kadınları, para, silah, uyuşturucu kullanımı gibi konulardan bahseder ve yaşam standartlarının zorluklarını anlatır. En önemlisi her rapte olduğu gibi yaşanmışlık ön plandadır. N.W.A, 1990’larda West CoastHipHop’ın önde gelen grubudur.

East CoastHip Hop: 1970 yıllarında ABD’nin New York City bölgesi ve çevresinde doğmuş, hip hop müziğin bir alt türüdür. Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu bölgesini kapsayan alana farklı bölgelerden gelen rap sanatçılarının zaman içinde oluşturdukları tarzdır. Basit kafiye düzeni oldschool” tarzın dışında “East Cost” daha çok lirik becerisi üzerine kurulmuş bir tarzdır. Çok heceli tekerlemeler, karmaşık cinas, sürekli ve serbest akışlı teslimat aynı zamanda karmaşık metaforlar ile karakterize edilmiştir. East CoastHipHop’ta sanatçıda düzgün bir ses yeteneği olmasa da agresif bir vurgu eğilimi gerekmektedir. PublicEnemy ve EPMD gibi gruplarda bu anlatılanlara örnek niteliğindedir. Ayrıca Eric B. &Rakim, BoogieDownProductions, BigDaddyKane, SlickRick gibi gruplar ve sanatçılarında lirik yeteneği oldukça kuvvetlidir.