ZUMBA

Zumba Kursları Gaziantep
Gaziantep Zumba Kursları

ZumbaNedir ?

İlk kez Kolombiyalı dansçı ve koreograf AlbertoBetoPerez tarafından 1990 sonrası yıllarda oluşturulan zumbanın, dünyadaki en yaygın dans ve fitness bileşimi programı olarak ün kazandığı bilinir. Zumbafitnessın kendine has doğasını oluşturan temel niteliği, onun başta Latin olmak üzere, uluslararası müziklerle dansı bir araya getirmesidir. Eğlenceyle harmanlanmış aerobik bir aktivite olarak, genellikle kumbiya, samba, salsa, mambo, merenge ve hip-hop gibi çeşitli danslarla ve müziklerle yapılır.

Zumba, bireysel olarak gerçekleştirilebileceği gibi, daha çok fitness ve spor merkezlerinde grup egzersizleri şeklinde tercih edilmektedir. Bu durumun önde gelen nedenlerinden biri, insanların, egzersizlerini alanında uzman eğitmenler eşliğinde, doğru ve etkili hareketlerle yapmak istemesidir. Bir başka neden ise, grup egzersizleriyle konsantrasyonun görece daha kolay sağlanabilmesidir. Nitekim,zumba dansı da popülaritesini bir grup egzersizi olmasından alır.

ZumbanınFaydaları ?

Hareket yoğunluğunun yüksek olmasından dolayı zumba egzersizleri, kalori kaybetmede önemli bir yer tutar. Bu yönüyle egzersizlerin kalori yakımı konusunda güçlü bir etkisinin olduğu kabul edilir. Egzersizler sırasında farklı kas grupları aynı anda çalışır ve lokal olmanın ötesinde çalışma boyunca tüm vücut aktif kalmaya devam eder. Egzersizler, hem dans ederek eğlenmeye hem de vücudu sağlıklı ve formda tutmaya yardımcı olur. Bu sayede zumbayla stres ve yorgunluk hafifletilebilir.

Zumbanın bir diğer faydası ise koordinasyonu yükseltmesidir. Pek çok figürü barındıran zumba, dansla müziğin ritmine uymak, kol ve bacak hareketleri arasındaki uyumu korumak konusunda başarı sağlar. Zumba; beden, zihin, kas koordinasyonunu artırıcı etkisiyle öne çıkar. Vücudun şekillenmesine, sıkılaşmasına ve esnekliğinin artmasına yaptığı katkı, zumbanın diğer özellikleri arasında yer alır.

Zumba ile Zayıflamak ?

Kilo vermek söz konusu olduğunda, doktor ve diyetisyen tavsiyesine bağlı olarak kişinin belli miktarlarda kalori yakmasının gerektiği bilinir. Gün içerisinde yeterli fiziksel aktivitenin yapılması, kalori yakmada önemli bir etkendir. Bu doğrultuda yeme-içmenin sağlıklı bir hale getirilmesi ve fiziksel aktivitenin artırılması yoluna gidilebilir. Yüksek enerji ve tempo gerektiren zumba ile zayıflamak, hareketin artırılması açısından iyi bir seçenektir.

Her sporda olduğu gibi zumba etkinliğinde de yaş, mevcut kilo, fiziksel aktivite seviyesi ve egzersiz yoğunluğuna bağlı olarak yakılan kalori miktarı değişiklik gösterir. Kişiden kişiye ve egzersiz biçimine göre farklılıklar olmakla birlikte, ortalama 1 saatlik zumba egzersizinde 300 ila 900 arası bir kalori yakımının gerçekleştirilebileceği ifade edilebilir.