PİYANO

Piyano, geçmişten günümüze müzik dünyasında en asil ve en güzel enstrümanlardan biri olarak bilinir. Yapısı itibari ile tuşlu ve vurmalı çalgılar ailesinde yer alır ve caz müzikle klasik müziğin en bilindik müzik aletlerinden biridir. Bende sizlere bu yazımda hem profesyonel sanatçılar tarafından hem de profesyonel olmayan amatör kişiler tarafından oldukça merak edilen ve sevilen bu müzik aletini detaylı bir şekilde anlatacağım ve merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceğiniz faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

Piyanoda klavye üzerinde ki tuşların herhangi birine bastığınız zaman keçeyle kaplanmış olan çekiç bastığınız tuşa ait tele vurur ve çekiç eski konumuna geri gelir. Ama buna rağmen teller titremeyi kesmez ve devam eder. Titreşme köprü ( bridge ) yoluyla ses tahtasına gider ve oradan da ses yükselmesi olduktan sonra sesler havaya yayılır. Parmağınızı tuş üzerinden çektikten sonra da damper dediğimiz titreşimi azaltmaya yarayan parça, tellerin titreşimini durdurmuş olur. Böylelikle ses kesilir.

 Piyano Çeşitleri Nelerdir ?

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber müzik dünyasında yaşanan gelişmelere piyanoya da yansımıştır. Akustik ve klasik piyano olmasının yanında birde elektrikli, dijital ve elektronik olmak üzere modellerde geliştirilmiştir. Bu ana kategoriler kendi içerisinde kuyruklu piyano modeli, portatif piyano modeli ve konsol tipi piyano modeli olarak sınıflandırmalara ayrılmıştır. Hepsini tek tek açıklamak gerekirse şöyle anlatabiliriz;

•    Kuyruklu Piyano Modeli : Klasik müziklerde, solo performans ve orkestra eşliğinde kullanılan bir piyano modelidir. Bu modelin ön kısmında 88 tuşu bulunan klavyesi ve arka kısmında ise piyanodan çıkan sesin yüksek kalitede güçlü bir şekilde iletilmesini sağlayan büyük bir kuyruk bölümü bulunmaktadır. 
•    Portatif Piyano Modeli : Klavye, org ve keyboard dediğimiz farklı isimlerde portatif piyano modelleri bulunmaktadır. Bu modeller elektrik sayesinde çalışabilen ve çıkan sesleri akustik değil de elektronik sistemle yayabilen piyano çeşitleridir. Pop, caz ve rock türü müzikleri çalabilen bu sistem, genellikle bu tür müzik gruplarının tercihi oluyor. Ayrıca özel taşıma çantası sayesinde içerisine koyup istediğiniz yere kolayca taşıyabilme imkanı sunmaktadır. 
•    Konsol Tipi Piyano Modeli : Dik piyano, stand piyano ve duvar piyanosu çeşitleri konsol tipi piyano modelleri sınıfında yer almaktadır. Bu tür piyano modellerinin kuyruk bölümü yoktur ve bu sayede alan tasarrufu sağlayarak az yer kaplamaktadır. Ayrıca yine kuyruk bölümü olmamasından ötürü daha az titreşim yaparak daha tok ve güçlü bir ses çıkmasını sağlıyor. Konsol tipi piyanoları, küçük müzik gruplarında, korolarda, müzik eğitimlerinde ve kilise gibi yerlerde kullanabilirsiniz.