STEP-AEROBİC

Step Aerobic Gaziantep
Gaziantep Step Aerobic

Step-Aerobic Nedir ?


Step-aerobik, müzik eşliğinde yapılan, alet kullanılan ve daha tempolu açma germe hareketlerinin yapılması ile meydana gelen bir egzersiz türüdür. Sağlıklı yaşam dışında kilo alıp vermek için yapılan spor biraz teferruatlı ve sıkıcı olabiliyor. Çünkü zayıflamak için hem düzenli bir egzersiz programı hem de düzenli bir beslenme programı gerekmektedir. Egzersiz yaparken bile müzik dinlemenin ne kadar faydalı olduğunu anlatmıştık. Step-aerobik ise müzik ile sporu harmanlayıp aynı zamanda aletlerle de desteklenerek yapılan keyifli bir egzersizdir. Step-aerobik, kilo alma, kilo verme, kondisyon kazanmak, formunuzu koruma gibi fiziksel artılarının yanında, fiziksel engeli olan bireylerde rehabilitasyon amaçlı, psikolojik sıkıntısı olan hastalar için stres atmak için ve kafasını boşaltmak için de doktorlar tarafından önerilen bir egzersiz programıdır.

Step-Aerobik Nasıl Yapılır? 

Step-aerobik de kullanılan bir platform vardır. Bu platform her zaman önümüzde olur ve hareketlerimizi bu platformu kullanarak yaparız. Bu egzersizde sürekli platforma çıkıp inmek olduğu için bu ciddi bir kardiyo performansı sergilememizi sağlıyor ve mükemmel bir kalori yakıcı egzersiz oluyor. Bu egzersizi yaparken, platformu doğru kullanmak çok önemlidir. Başımız karşıda ve belimiz dik şekilde yapmamız gereken bu egzersiz programında, eğer platformu ilk defa kullanıyorsak platformun boyutunu öğrenmek için ara sıra platforma bakmamız gerekmektedir. Platforma her çıkışımızda ayaklarımızın tamamı platforma basmalı, topuklarımız veya parmak uçlarımız boşlukta kalmamalıdır. Platformun hemen dibinde veya çok uzağında kalmamalıyız. Bir adım mesafede olmak uygundur. Çünkü bir adımda platforma çıkıp inmeliyiz. Platforma çıkarken topuk ile inerken parmak ucu ile inmemiz uygundur. Basmalarımız yumuşak olmalıdır, sert basışlarda platformun kaymasına veya kırılmasına neden olabiliriz, bu da platformdan düşmemize ve sakatlanmamıza neden olabilir. Platforma iniş çıkışlarda dizlerimiz hafif kırık pozisyonda olmalı, dik pozisyona getirmememiz önemlidir. Platforma iniş çıkışlarda ekstra yaylanma yapmamıza gerek yoktur, bu dengemizin bozulmasına ve platformdan düşmemize neden olabilir. Dizlerimiz hafif kırık pozisyonda olması gerektiğini söylemiştik, bunu şu şekilde ayarlayabiliriz; dizimizin ucu ile ayak parmak uçlarımız aynı hizada olacak şekilde olması yeterlidir.

Step-Aerobik Egzersizlerin Yararları ?

Aerobik egzersizler, oksijenin kullanıldığı orta derece aktivitelerdir. Bu egzersizin süreleri ne kadar uzun olursa yağların yakılma seviyesi de o kadar artar. Aerobik egzersizler yağ yakılmasına daha faydalıdır. Anaerobik yani daha hızlı ve daha ağır yapılar egzersizlerde yağ yerine glikojen yakılır. Aerobik egzersizler, dolaşım sistemini rahatlatır, solunuz sistemini ve yağ metabolizmasını düzenler, stres seviyesini düşürür, yağ oranımızın azalmasına birebir yardımcıdır, kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Kemikleri güçlendirir, tendon ve kasları sağlamlaştırır. Kilomuzun kontrol edilmesini sağlar. Kilo verme, kilo alma veya kilo koruma durumunda faydalıdır. Aerobik egzersizlerde daha çok enerji harcarız daha az ve daha geç yoruluruz. Bedensel görünüm iyileşir ve bunun sonucunda özgüvenimiz de gelişir.