KEMAN

GAZİANTEP KEMAN KURSU
KEMAN KURSU

Gaziantep’te Keman Kursu

Dansart Keman Kursu, dört telli yaylı bir çalgı olan kemanın inceliklerini öğrenmek isteyen herkese kapılarını açıyor. Viyola ve viyolonsel ile birlikte violin ailesinin en küçük ve en yüksek tondan çalan üyesi olan keman, kemancılar tarafından ustalıkla çalınır.

Kemanın Tarihçesi

Keman, ilk olarak 16. yüzyılda Kuzey İtalya’da ortaya çıktı. Rebec, Rönesans kemanı ve lira da braccio gibi enstrümanlardan esinlenilerek yapıldığı düşünülmektedir. Kemanın akort edilişi ve yapımı hakkında bilgi veren en eski metin, 1556 yılında Lyon’da Jambe de Fer tarafından yazılmıştır. Bu dönemde keman, Avrupa’da yaygınlaştı.

Kemanın Özellikleri

Gaziantep’te keman kursu, kemanın eşsiz güzellikteki sesini ve çalınış tekniklerini öğretmeye odaklanır. Keman, sesinin insan sesine yakınlığı ile bilinir. Çene altı ile omuz arasına sıkıştırılarak tutulan keman, sol elin parmakları ile sap üzerinde gezinirken, sağ elde tutulan yay ile tellere sürtülerek çalınır. Kemanın gövdesi, 35 ile 36 cm arasında değişir ve ortalama 84 ayrı parçadan oluşur. Gövde, çam veya akağaçtan yapılan üst kapak, alt kapak ve yanlık adı verilen kasnaktan oluşur.

Gaziantep Keman Kursu, bu zarif ve etkileyici çalgıyı öğrenmek isteyen herkesi bekliyor. Kemanın tarihini, yapısını ve çalınışını öğrenmek isteyen herkesi kurslarımıza davet ediyoruz.